Coolship

Dom tradycyjny czy dom z prefabrykatu?

Prosty dom jednorodzinny Prosty dom jednorodzinny
14 Cze

Przez długie lata w Polsce niepodzielnie królowała tradycyjna, murowana technologia budowy domów. W ostatnim czasie jednakże coraz większą popularność zdobywają domy prefabrykowane, jako nierzadko tańsze i niemal zawsze - szybsze w budowie. Czy tradycyjna technologia naprawdę przegrywa z technologiami szkieletowymi / prefabrykatami? Przyjrzyjmy się kilku aspektom budowy i użytkowania domu.

 

Proces budowy

Proces budowy w przypadku domów prefabrykowanych jest stosunkowo prosty. Osoba zainteresowana budową takiego domu wybiera projekt, który zostanie zrealizowany - najczęściej z katalogu kilku-kilkunastu domów oferowanych przez producenta, a następie zlecane jest przygotowanie materiałów w fabryce. Na terenie budowy w tym czasie wykonywane są fundamenty - ze względu na lżejszą konstrukcję domu szkieletowego są one węższe niż w przypadku domu budowanego technologią tradycyjną -  w większości przypadków wystarcza w zupełności szerokość fundamentów wynosząca zaledwie 25 cm. Jest to też w zasadzie jedyny "mokry" etap budowy domu w tej technologii - w dalszej części budowy prowadzona jest ona z gotowych elementów "na sucho".
Po wylaniu fundamentów prowadzone są prace montażowe - przywożone są na miejsce prefabrykowane ściany i przygotowywane stropy, montowane są instalacje i prowadzone wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne. W praktyce budowa domu prefabrykowanego trwa znacznie krócej (najczęściej 2-4 miesiące do stanu surowego zamkniętego, 4-6 miesięcy - do stanu "pod klucz") i wymaga mniejszego zaangażowania ze strony zleceniodawcy.
Tradycyjny proces budowy jest nieco bardziej czasochłonny. Ze względu na konieczność sezonowania budowa trwa najczęściej dwa sezonu (choć istnieją materiały pozwalające skrócić ten czas do jednego sezonu budowlanego), a warunki atmosferyczne mają większy wpływ na prowadzenie prac budowlanych. Dodatkowo, w przypadku tego typu budowy zaangażowanie zleceniodawcy w czasie wznoszenia domu jest większe, choć jest to uzależnione w dużej mierze od jakości wykonywanych prac przez ekipę budowlaną i zaufania którym Klient obdarza wykonawcę. My ze swojej strony oczywiście staramy się maksymalnie odciążyć Zamawiającego i wykonujemy prace budowlane na poziomie który gwarantuje naszym Klientom "spokojny sen" w czasie oczekiwania na nowy dom.
Należy także pamiętać o tym, iż budowanie domu tradycyjną technologią daje nam większe pole manewru w doborze wykończeń a także personalizacji projektu naszego domu.

Walory użytkowe

O ile w procesie budowania możemy zauważyć kilka istotnych plusów domu prefabrykowanego, o tyle w przypadku walorów użytkowych zauważalnych jest kilka istotnych przewag domu budowanego metodą tradycyjną.
O ile w przypadku ciepłochronności przy zastosowaniu odpowiedniej ilości materiałów ociepleniowych możemy w budynku prefabrykowanym uzyskać parametry zbliżone do domu murowanego, o tyle w dziedzinach paroprzepuszczalności i zdolności akumulacji ciepła dom murowany zyskuje zdecydowaną przewagę. W przypadku paroprzepuszczalności wynika ona z naturalnego oddychania ścian i zdolności  przechowywania nadmiaru pary wodnej w ścianach do czasu gdy wilgotność w pomieszczeniu nie spadnie (wtedy jest ona oddawana).  W zakresie paroprzepuszczalności bezkonkurencyjna jest ściana wymurowana z bloczków silikatowych, do której wykończenia użyto tynku gipsowego.
W przypadku budynków prefabrykowanych nie możemy liczyć na jakiekolwiek "oddychanie" ścian, gdyż ściany w domach budowanych metodą szkieletowa izolowane są od wewnątrz folią paroszczelną, uniemożliwiającą wykraplanie się pary wodnej w wartstwie ociepleniowej. Takie właściwości powodują iż w budynkach prefabrykowanych konieczne jest zapewnienie bardzo dobrej wentylacji - w przypadku utrzymywania się przez dłuższy okres czasu wilgotności powietrza przekraczającej 70% może dojść do trwałego zawilgocenia ścian budynku.
Wspomniana wcześniej akumulacja cieplna (zdolność ścian do gromadzenia ciepła i oddawania go przy spadku temperatury) nie jest mocną stroną  domów o budowie szkieletowej, co jest problematyczne w przypadku wystąpienia przerw w ogrzewaniu. Dom murowany w takiej sytuacji przez dłuższy okres czasu będzie w stanie utrzymać akceptowalną temperaturę wewnętrzną, podczas gdy w przypadku domu prefabrykowanego - może dojść do jej szybkiego spadku.Szkielet domu prefabrykowanego
Właściwości akustyczne to kolejny aspekt w którym przejawia się przewaga domu budowanego metodą tradycyjną. O ile izolacja akustyczna ścian nie stanowi problemu w domach szkieletowych, o tyle w przypadku stropów nie możemy liczyć na uzyskanie podobnych właściwości  co  w murowanym budynku. Wpływa na to przede wszystkim niska masa stropu, co wpływa na zdolność tłumienia dźwięków takich jak odgłos kroków, upadku przedmiotów na podłogę itp, a także występujące czasem skrzypienie konstrukcji stropu spowodowane uginaniem się  poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jedynym ratunkiem tutaj może być zastosowanie grubych warstw materiałów wygłuszeniowych, jednakże nawet one nie gwarantują uzyskania rezultatów zbliżonych do tych uzyskiwanych w budownictwie tradycyjnym.
W zakresie wykończenia również przewagę uzyskuje dom murowany metodą tradycyjną, a to ze względu na niską trwałość płyt kartonowo-gipsowych standardowo używanych do wykańczania domów szkieletowych. Słabość płyt uwidacznia się szczególnie w sytuacjach gdy mamy powiesić na ścianie półkę z dużym obciążeniem. W takim przypadku konieczne staje się stosowanie odpowiednich wzmocnień bądź też bardziej wytrzymałych  - ale też znacznie droższych płyt gipsowo-włóknowych.
Konstrukcja domu szkieletowego wymaga także specyficznego podejścia do tematu ogrzewania. Ze względu na małą zdolność akumulacji ciepła przez ściany zachodzi tu konieczność stosowania systemów grzewczych o niskiej bezwładności (krótkim czasie reakcji na zmianę ciepła. Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj ogrzewanie podłogowe, które może powodować problemy z niedogrzaniem lub przegrzaniem pomieszczeń.Najodpowiedniejsze będą tutaj  grzejniki ścienne z termostatem bądź też różnego rodzaju systemy ogrzewania ciepłym powietrzem.

Podsumowanie

Reasumując - budowa domu prefabrykowanego jest w wielu aspektach łatwiejsza od domu tradycyjnego. Wymaga mniejszego zaangażowania zleceniodawcy na etapie budowy i niższego poziomu wykwalifikowania ekipy budowlanej do prawidłowego montażu domu aniżeli w przypadku budowy metodą tradycyjną. Te zalety jednakże są neutralizowane przez walory użytkowe budynku. Warto tutaj również zauważyć iż o ile sam koszt budowy do stanu zamkniętego w przypadku domu prefabrykowanego jest w większości przypadków niższy niż w przypadku budowy metodami tradycyjnymi, o tyle zapewnienie mu funkcjonalności, izolacji cieplnej i akustycznej na poziomie przynajmniej zbliżonym do domu murowanego wydatnie zwiększa koszt końcowy i niejednokrotnie okazuje się  iż budowa metodą tradycyjną przy zastosowaniu podobnych standardów wykonawczych będzie na zbliżonym lub też niższym poziomie cenowym.

Więcej w tej kategorii: Etapy budowy domu tradycyjnego »

Rejon działania

Woj. Śląskie, Małopolskie. Miasta: Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Oświęcim, Bielsko i inne.

O firmie

Nasza firma istnieje od 2004 roku. Specjalizujemy się w świadczeniu usług budowlanych w szerokim zakresie na potrzeby zarówno Klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

Kontakt

Adres: ul. Ligocka 103,
40-542 Katowice
Tel:
(+48) 501 022 777
Email:
poprzez formularz
WWW:
www.coolship.com.pl