Coolship

Etapy budowy domu tradycyjnego

03 Lip

Własny dom to marzenie niejednego z nas. Czy wystarczy mieć odliczoną gotówkę, aby je zrealizować? Pieniądze w tej kwestii są niezaprzeczalnie pierwszorzędną sprawą, jednak oprócz nich musimy uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości i czasu. W naszym artykule postaramy się przedstawić poszczególne etapy budowy domu, co pozwoli zdać nam sobie sprawę z tego jak czasochłonny będzie proces budowy naszych "czterech ścian".

 

Zanim zaczniemy budować

Budowę domu należy poprzedzić przede wszystkim wykonaniem wstępnego rachunku kosztów budowy, który pozwoli nam określić nasze możliwości finansowe w zakresie budowy. Mając pojęcie o tym ile pieniędzy możemy przeznaczyć na realizacje naszego marzenia, zamawiamy projekt domu. Niezależnie od tego czy jest to gotowy projekt, czy wykonany według naszych upodobań, musi być starannie przemyślany. Budowa domu to nie wyjście na kawę, a decyzja która będzie miała wpływ na znaczną część naszego przyszłego życia, dlatego też nie warto tutaj spieszyć się z wyborem. Na tym etapie warto we współpracy z firmą budowlaną przygotować kosztorys budowy. W przypadku naszej firmy jest to podstawa współpracy i gwarantuje utrzymanie całkowitego kosztu budowy w określonej kwocie.

Następnym krokiem jest uzyskanie warunków przyłączenia mediów – prąd, woda, gaz, telekomunikacja. Teraz trzeba już tylko zabrać ze sobą wszystkie uzyskane dokumenty i udać się do urzędu. Tam staramy się o uzyskanie zgody na budowę. Decyzja uprawomocnia się po 14 dniach i jest ważna dwa lata. Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zakupić dziennik budowy, ostemplować go i zatrudnić wykonawców oraz nadzór budowlany, w skład którego wchodzić musi również kierownik budowy. Ze swojej strony oczywiście polecamy skorzystanie z naszych usług, gwarantując płynne przeprowadzanie przez kolejne etapy budowy.

Rozpoczynamy budowę domu

Na etapie przygotowawczym pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać to odpowiednie przygotowanie placu budowy. Do tych prac należą także postawienie ogrodzenia i zabezpieczenie stref niebezpiecznych. Następnie na podstawie zaleceń kierownika budowy, geodeta musi wytyczyć budynek w terenie zgodnie z projektem. Kiedy zostanie to zrealizowane należy przygotować grunt pod budowę fundamentów i/lub podpiwniczenia. Zalanie ław i postawienie ścian fundamentowych i późniejsza ich izolacja pozwala na rozprowadzenie kanalizacji poziomej, która w kolejnych etapach budowy posłuży się w rozprowadzeniu jej na cały budynek.

Kolej na wymurowanie ścian i komina, wykonanie stropów i schodów żelbetonowych. To jeden z najważniejszych etapów budowy, ponieważ ma wpływ na całą konstrukcję domu. Prace te mogą być wykonywane z użyciem różnego rodzaju materiałów i wykorzystaniem różnorodnych technologii. My ze swojej strony zawsze staramy się naszym Klientom doradzić tak, aby wybrać te metody, które w konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Istnieje również możliwość wykonania pewnych zmian w projekcie – nie mniej jednak wymagają one zgody konstruktora. Wykończeniem tego etapu jest przygotowanie więźby i pokrycie dachu. Trudność i czas wykonania tego zadania zależne są od typu dachu jaki został wybrany.

Gdy mury zewnętrzne zostały już postawione, wchodzimy z pracami budowlanymi do środka. Tam prace zaczynają się od wykonania instalacji wewnętrznych. Układa się instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe, a następnie poddaje się je kontroli odpowiednim służbom. Kontrola jest potwierdzeniem solidności wykonania instalacji i gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom domu.

Gdy kolejne dokumenty są już podpisane, można przystąpić do wylewania podłóg i tynkowania. Nie jesteśmy w tej kwestii ograniczeni ani techniką ani materiałami, dlatego należy tę sprawę przemyśleć i dostosować do naszych kryteriów. Oczywiście wybór metod wykończeniowych powinien być dokonany wcześniej - na etapie projektu i kosztorysowania. Co prawda w trakcie budowy istnieje możliwość wprowadzania zmian, jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przychodzi czas na okna i drzwi. Dobrze jest tutaj zdążyć przed atakiem zimy. Pozwala to na ogrzewanie domu i swobodne wykończenie pracy w środku. Po tych pracach montażowych należy wykonać elewację budynku, która oprócz walorów estetycznych spełni rolę izolacji.

Wykończenia

Blisko końca budowy domu należy zadbać o montaż urządzeń grzewczych oraz podłączenie grzejników i/lub podgrzewania podłogowego. W następnym etapie przychodzi czas na prace wykończeniowe. Tutaj możemy puścić wodze fantazji i zaaranżować wnętrza według naszych upodobań. Kładziemy posadzki, instalujemy urządzenia sanitarne i przygotowujemy kuchnię. Na zakończenie malujemy ściany i to już praktycznie koniec prac budowlanych.

Po zakończeniu prac budowlanych czeka nas już tylko odrobina formalności. Należy powiadomić o zakończeniu budowy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu w ciągu trzech tygodni możemy wprowadzić się do nowego domu.  

Rejon działania

Woj. Śląskie, Małopolskie. Miasta: Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Oświęcim, Bielsko i inne.

O firmie

Nasza firma istnieje od 2004 roku. Specjalizujemy się w świadczeniu usług budowlanych w szerokim zakresie na potrzeby zarówno Klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

Kontakt

Adres: ul. Ligocka 103,
40-542 Katowice
Tel:
(+48) 501 022 777
Email:
poprzez formularz
WWW:
www.coolship.com.pl